Tatlı sarmaşık, Tilkişen denilen Yabani Kuşkonmaz

IMG_3707

Görüntüsü de kuşkonmaza  benzeyen bu ot, sevilen yemeklerden biridir. Tatlı sarmaşık olduğu kadar acısı da var, Ayvalık’taki diğer adı  izbinya,  Bodrum’da tilkişen, Söke’de tilkimen, (Burcu Erdim’den öğrendim) Aydın’da kedirgen, keldirgen, tilki kuyruğu, Akseki’de kırgın otu, Kıbrıs’ta ayrelli olarak da anılır. Haşlama salatası  ya da yumurtalı  kavurması yapılır. Ege Bölgesinde tepe ve bayırlarda yetişir.

Tatlısı ile acısını ayırmak için biraz ipucu araştırması yaptık köy pazarlarında ve resimlere ekledik:

Sizlere bir ara kuşkonmaz yazacaktım, bu tatlı sarmaşığın daha ehlisi, daha etlisi. Kuşkonmazın ızgarası gerçekten nefis oluyor. Fırsat bulamadan yabanisini yazıyorum. Ama tam da tahmin ettiğim gibi Tijen İnaltong da “Bir Ot Masalı”nda yazmış, ızgarası nefis oluyor diye.

Bu arada okudukça öğreniyorum, malum doğadaki halini henüz görmüşlüğüm yok, toplananlardan renginin yeşil ve mor arasında gidip geldiğini görüyorum ama dikenli bir çalının filizi olduğunu bilmiyorum ve da diğer otlara göre zor bulunur ve zor toplanır olduğu için pahalı olduğunu.

Ne güzel de anlatmış, ormanlarda el değimemiş kuytu yerleri sevdiğini, Anadolu Kavağı’nda kaleye çıkarken görülebileceğini.

Ege pazarlarında bulabileceğiniz bu otu alırken acısı ve tatlısını sorun, zira acısı oldukça farklı ve iki aşamalı bir ön haşlama gerektiriyor.  Kaynayan 1,5 -2 lt lik suya tilkişenleri atıp 5 dk haşlamalı, daha sonra suyu döküp aynı miktarda suya tuz ekleyerek 5 dk ikinci bir haşlama yapmalısınız.

Ben de Ayvalık’tan alıştığımız üzere yumurtalı kavurmasının tarifini vereceğim.

YUMURTALI TİLKİŞEN

MALZEMELER

YAPILIŞI

Join the conversation

*Your comment will not be published, all fields are required.*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.