Lor Tatlısı

Lor Tatlısı, Lor Baklavası ve Sakızlı Kurabiye

Lor Tatlısı, Lor Baklavası ve Sakızlı Kurabiye

Lor, börekler, tatlılar, makarnalar, omlet için ya da   kahvaltılık olarak hafif, yağsız ve lezzetli bir peynir. Bir çok diyetisyen diyet peynir yerine, lor öneriyor.  Ben öyle büyük marketlerde satılan  loru değil de, küçük mandıraların tatlı lorunu daha çok seviyorum. Ve sigara börekleri için de müthiş lezzetli oluyor.

Nereden sipariş edebilirim diyorsanız, işte size adres, Peynirci Ferdi. Bir telefon sonrası evinizde. Ben lora her an taze ulaşamadığım için vakumlu paketlerde alıyorum ve buzluğa da koyuyorum. Sonra tazecik kullanıyorum. Ama iyi bir günlük süre ulaşabiliyorsanız siz de biraz tuz ve sirke ile kendi lorunuzu yapabilirsiniz. Aslında İtalyan yemeklerinde kullanılan ricotta da bizim tatlı lorumuzdan pek farklı değil.

Ayvalık ve çevresinde lorlu kurabiye, lor tatlısı, lorlu baklava, bazen de lor üzerine reçel sevilen tatlılar. Çoğu zaman Güler Tatlıhanesinin lezzetli lorlu tatlılarından alıyorum. Ama yolunuz düşürse, ev yapımı sakızlı dondurması ile meşhur Çamlık Cafe’de de lor tatlısı yanında mis kokulu sakızlı dondurma yiyip, mis gibi çam ağaçlarının kokusunu  da içinize çekebilirsiniz.  Ama bu arada lor tatlısının nasıl yapıldığını da anlatmaktan geri kalmayalım.

LOR TATLISI

YAPILIŞI

IMG_9843

Join the conversation

*Your comment will not be published, all fields are required.*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.