Nar, bin bir bereket

IMG_3071 IMG_3073 IMG_3078IMG_3094

Nar bir bereket sembolüdür genellikle.

Yine bir Akdeniz güzeli olan narın vatanı olarak İran Bölgesi görülüyor.  Bugün Karadeniz’den Güney Asya’ya kadar yayılımı olan narın  Latince  adı Punica granatumun yani  Fenike elması anlamına geliyor. Belki de ticari faaliyetleri ile tanınan denizci Fenikeliler Akdeniz havzasına taşımışlardır narı.  İspanyollarda deniz yoluyla Amerika kıtasına taşımışlar.

Anadolu’da Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’da ekşisinden tatlısına, devedişine çeşit çeşit türleriyle sevilen tüketilen bir meyvadır.

 

Narın bana göre bir başa güzelliği ise hem çiçeğinin hem de meyvasını aynı anda üzerine görebilmek. Bir de tabi ki dillere destan nar çiçeği kırmızısı, kırmızının en tatlısı.

Musevi  inancına göre nar, doğruluğu simgeler. Bir inanca göre de, Âdem ile Havva’ya yasak olan cennet meyvesi elma değil, nardır.  Nar çiçeği ve nar kumaş, duvar, seramik desenlerinde de sıklıkla kullanılır.

Nar meyva olarak tüketildiği gibi, Güneydoğu Anadolu salatalarında sıklıkla kullanılır. Ayva tatlısı yaptığınızda pişirirken tanelerini sıkarak ekleyin, harika bir doğal renklendirici olduğunu göreceksiniz.

Antioksidan özelliği, vitaminleri ile ilgili bilgileri zaten son yıllarda bolca dinlediniz. Ona girmeden, nar ile yapılabilecek şeylerden en güzeli nar ekşisine geçelim.

Yazlıktan kilosunu bile bilemeyeceğim çoklukta, ve de tam olgunlaşmamış ekşi ve tatlı narlar gelince, araştırmaya başladım nasıl yapmalı diye. Sonunda aşağıdaki tarif ortaya çıktı.

 

Aslında tarifi bile yazmaya gerek yok. İki önemli aşama var,

narı sıkmak ve suyunu uçurmak işte bu kadar. Ben kaynatmak yerine, fırında yapmak istedim. Çünkü orijinal yapılış şekline göre ağır ağır olsun istedim, sanırım başarılı da oldu. İsterseniz ocakta da deneyebilirsiniz.

Şeker hem ekşi tadı yenmek hem de koruyucu olarak kullanılıyor. Ben Cafe Fernando’nun tarifini baz aldım, ama süreler pek onun belirttiği gibi olmayınca, kendi 100 derecelik süremi ekledim.

Sizin fırınınızda da süre değişebilir, nar ekşisinde önemli olan suyun buharlaşması ve koyulaşması.

NAR EKŞİSİ

MALZEMELER

 

YAPILIŞI

Join the conversation

*Your comment will not be published, all fields are required.*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.