japonya’da sakura bizde kiraz çiçeği zamanı

image image

Bildiğim kadarıyla baharın erken habercisi Anadolu’da erik ağaçları oluyor. Sonra ise sıra kiraz ağaçlarına geliyor.

Kiraz ağaçları beyazdan pembeye renkleri ile doğayı bir gelin gibi donatırken, biz bunları gri yollar ve beton yığınlarının arasında kaçıveriyoruz. Japonya da ise kiraz ağaçları ve çiçeklerinin bu nefes kesen dansı, farklı bir kültürel festivale dönüşüyor.

Japoncada çiçeklenen kiraz ağacının adı “Sakura”. Bu mevsimde kiraz ağaçlarını izlemenin bile bir ismi var: “Hanami”, yüzyıllardır uygulanan, bir eski bahar geleneği. Genellikle Mart ayının son yarısına denk gelen bu dönemde, dünyanın pek çok yerinden gelen turistler, Japonya bir doğa olayınının sevincine ve mucizesine tanıklık ediyor.

 

image

imageimageimage

Kiraz çiçekleri, her şeyin baharla canlandığı bu dönemde, kısa bir sürede açıp, güzelleşip, uçup gitmesi, Budizmde önemli bir tema olan hayatın geçişi ile özdeşleştiriliyor; insanhayatı için adeta bir metafor oluyor, Her başlangıcın bir sonu olduğunu, hayatın güzel ve kısa olduğunu düşündürüyor. Bu nedenle sadece açmış çiçekleri izlemek değil, düşen yaprakları izlemek de gelenekten sayılıyor. Hatta Zen Tapınaklarında yaprakların düşüşünü izlemek için zaman ayırıyor.

Kiraz çiçeğinin kısa hayatı, Samuraylar hayatlarını her an imparatorları için feda edebilecek olduklarından, onların kısa hayatının bir alegorisi. Eski bir deyiş “Çiçekler arasında kiraz ne ise, erkeklerin arasında samuray da odur” şeklindeymiş. II. Dünya Savaşında Kamikaze Savaş Uçaklarının üzerlerine resmedildiklerinde de Japonlar için benzer bir anlam taşımış.

Kirazı önemli kılan bir diğer önemli özellik ise, Japonya’nın yerli bir bitki türü olmasıdır, dere ve nehir kenarlarında yabani türlerine bolca rastlanması.

Çiçeklerin açtığı bu kısa dönemde festivaller organize ediliyor, aileler Hanami için piknikler yapıyor, hatta işyerleri saatlerini insanların bu mucizeye tanıklık etmesi için kısıtlıyor.

Aslında Hana çiçek demek, ama Japonlar Hana denildiğinde kiraz çiçeğini, çiçek izlemek anlamına gelen “hanami” yi duyduklarında sadece kiraz ağacını izlemeyi anlıyorlar.

1912 yılında Japonya, Amerika Birleşik Devletleri’ne, iki ülke arasında büyüyen bağları onurlandırmak üzere 3000 kiraz ağacını hediye olarak göndermiş. Washington’daki her ilkbaharda yapılan Ulusal Kiraz Çiçeği Festivali bu iyi niyet teklifini hatırlatmak üzere kutlanıyor.

kiraz ağacı ülkemizde de çok yaygın ama nerede onları görmeli derseniz aklıma ilk gelenler Baltalimanı Japon Bahçesi, Ataşehir Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı, ve tabii ki Salihli Allah Verdi Bölgesi.

Bol çiçekli, bereketli kirazlı günlerimiz olsun.

.

 

Join the conversation

*Your comment will not be published, all fields are required.*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.