Brokoli- hayatımıza sonradan gelen sebzeden Çorba

IMG_2337

Brokoliyi çok sonradan tanıdık. Çocukluğumda mesela brokoli salatası ya da çorbası anılarımın arasında hiç yok. Ama sonradan sevdik, değil mi?

Bu lahanagillerden sebzenin çorbasını, lahana yemeklerine tercih ediyorum. Son 20 yılda Türkiye’de üretilmeye başlanan ve sevilen brokolinin anavatanı İtalya aslında, Amerika’ya da İtalyan göçmenler sayesinde gitmiş ve dünya mutfaklarında yoğun ve zengin vitaminli oluşu nedeniyle sağlıklı besinler kategorisinde ilk sıraları almış durumda.

Brokoli benim için sıcacık çorba, haşlanmış haliyle sarmısaklı, sirkeli, zeytinyağlı  müthiş bir salata, çoğu zaman da akşam soframızda yeşil salatamızın içinde çiğ tükettiğimiz lezzetli bir malzeme.

İstek üzerine çorbadan başlıyoruz. Bazen temel tarifler de gerekli olabiliyor. Çorbalarda ben süt ve krema çok kullanmamaya çalışıyorum. Sebzenin özü daha iyi korunuyor gibi geliyor bana.

BROKOLİ ÇORBASI

MALZEMELER

YAPILIŞI

 

Tavuk suyu için genellikle ben aşağıdaki malzemeleri kullanıyorum

Düdüklü tencereye tavuğu yerleştiriyorum, tuz, tane karabiber, çeyrek demet maydanoz – saplarıyla, doğramadan, soyulmuş bir bütün soğan, 1 orta boy patates, varsa kuru defne yaprağı ekleyip, su ile doldurup, düdük tencerenin talimatlarına göre hareket ediyorum Haşlama işlemi bitince, tavuğu alıp, suyunu süzüyorum, soğuyunca buzluğa kullanabileceğim miktarlara bölüp kaldırıyorum.

Join the conversation

*Your comment will not be published, all fields are required.*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.