Kayısı, hindistan cevizi ve badem unlu cupcake

Yaz geliyor. Haziran, sıcak hava için biraz nazlanmış olsa da sonunda manolyalar açtı, ıhlamurlar çiçeklendi… Manolya için çiçeğe ulaşmak gerek, ama öylesine güzel bir koku ki, mutlaka o kokuyu içinize çekin, parfüm şişelerindekilerden çok farklı. Ihlamur ise altından geçerken, bir aroma terapi odası gibi.

Hafta sonu tüm bu güzellikleri fotoğraflayabildim.

IMG_1296 IMG_1291 IMG_1270 IMG_1265

Ihlamur çiçeğinin çayı oluyorsa, neden suya tat vermesin deyip, hatta ıhlamur kokulu su bile içtim. Bir nefes tazelik, mislik…

IMG_1316 IMG_1310 IMG_1317 IMG_1308

Bir yandan da biraz erken de olsa kayısılar, şeftaliler boy gösterdi. Evde ilk günkü tazeliğini yitirdiğini farkedince oturup tarifleri karıştırmaya başladım. Ortaya  kayısı, hindistan cevizi ve badem unlu cupcake çıktı.

Badem ununu, un yerine denemek istiyordum epeydir, bu fırsatı kaçıramazdım…

IMG_1388 IMG_1384

Gluten ve şeker hakkunda her geçen gün daha kötü şeyler öğreniyoruz, bu nedenle tatlıları haftada bire indirgemek, mümkünse sıfırlamak – diyeceğim ama pek de mümkün olamıyor, içindeki malzemeleri daha yararlı malzemelere dönüştürmek üzerinde çalışmak gerekiyor.

Bu tarifte kavrulmamış badem ununu robotta çekerek badem ununu kullandım. Şeker için de balı deneyeceğim bir daha ki sefere. İçinde meyva olduğu için aslında kremaya da pek gerek yok. O haliyle de çok güzel.

Tarifte sadece kayısı, şeftali, ikisi bir arada, kayısı suyu, şeftali suyunu istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Sahne sizin.

 

Afiyet olsun

MALZEMELER

CUPCAKE

KREMA

YAPILIŞI

Krema için

 

 

 

Join the conversation

*Your comment will not be published, all fields are required.*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.