Bursa, Somuncu Baba, Tahanlı Pide

Bursa, güzel kent. Benim, annemin, babamın, ailemin anılarıyla dolu kent. Ailemizin bir kısmının hala yaşadığı, kendine has güzellikleri, özellikleriyle, içinde yaşayanların bir başka türlü sevdiği kent. Denizse deniz, dağ ise dağ, yeşilse yeşil, tarihse tarih, modernse modern, kokusu bile güzel kent.

Biliyorum son yıllarda değişti, hatta mimari dokusu bolca zedelendi ama benim kalbimdeki Bursa değişmedi. Anlatılacak pek çok detayı, keyfi var ama bu seferlik biraz  anı, biraz tarih ve  bir lezzetinden giriş yapalım. Benim için Bursa ‘da amcamın ve yengemin evinde geçen günlerin güzel sabah başlangıcıdır Tahanlı Pide.  Ve de akşamüzeri beş çayının vazgeçilmezi.  Amcam sabahleyin kahvaltı hazırlanırken, Muradiye’deki bir fırından sıcacık getirirdi. O tatlı, nazik, kibar, kimseyi incetmeyen, inceliklerle dolu, becerikli, sanatkar bir insandı. Sadece yakınlarını değil herkesi  mutlu etmeyi severdi. Çok özlüyorum, dede yarısı sevgili amcam İbrahim Uçkun’u.

Güzel anıların kokusu vardır benim için. İşte bu anlattıklarım da öyle bir şey,  kıymetli bir insan ve onun anılarıyla geride kalan kokular ve tatlar.

Ailemizin geçmişinde,  Bursa Emir Sultan’daki yerleşimin önemli bir yeri var. Bursa Heykel’den Emir Sultan’a, doğru giderken, şehrin eski dokusunu ve eski çınarlarını görmek mümkün. Emir Sultana geldiğinizde ise hem Emir Sultan Caminin huzur ve güven dolu o  kendine özgü havasını mutlaka soluyun. Girin ziyaret edin. Kuş seslerini ve Bursayı dinleyin. Emir Sulta Cami’ni çevreleyen mezarlık bile, bir başa türlüdür. Hüzün değil, huzur barındırır.

Yine böyle güzel anılan, bir insan olan, geçmişin erenlerinden Somuncu Baba’nın adıyla anılan saklı lezzetler barındıran bir fırın var, Emir Sultan’ın hemen altında Şıble/Yıldırım’da. Heykel’den Emir Sultan’a çıkarken, Emir Sultan’a gelmeden hemen sağda. Somuncu Baba Fırını birçok güzel  lezzeti barındırıyor ama  Tahanlı Pide almadan geçmeyin. İnanın  pişman olmayacaksınız bu özel lezzetle. Başka yerlerin de tahinli çörekleri, pideleri var Anadolu’da ama Bursa’nın tahanlı pidesi bir başka lezzet. Aşağıda adresi ve telefonunu paylaştığım bu tarihi fırının bir internet adresi yok, inanın ihtiyacı da yok. Çünkü bilen biliyor, İzmir yolundan fedakarlık yapıp, uğruyor.

Mesela geçen hafta sonu Ayvalık yolunda, halam da sıkı bir hayranı olduğundan birlikte yolu uzatmak pahasına uğradık. Fotoğrafları da böylece çekebildim. Bizim evde de sevenleri çok olduğundan her sayıyı abartıp, dondurarak muhafaza ediyoruz. Çözdürüp ısıtınca bile muhteşem. Fırında Bursa’nın eski kınalarının adedi olan cevizli lokumu da bulabilirsiniz. Bursa’da birçok fırın pastanede yapıyor aslında ama, lezzetindeki taş fırın etkisinden, fırını çevreleyen tarihi dokudan mıdır nedir,  bana buradan almak daha anlamlı ve farklı geliyor.

SomuncuBaba-Fırın-TahanlıPide-Bursa-joyofearth SomuncubabaFırını-Bursa

Fırına ismini veren, kendi de ekmek yaparak geçimini sağlayan ve somunlarının şifa dağıttığına inanılan bir mutasavvıf olan Somuncu Baba, benim karşıma ilk defa, yıllar önce  Darende’de çıkmıştı. Çok etkileyici bulduğumu söylemeden geçemem. Halk arasında çok özel  bir yer olarak  kabul edilen bu yeri, kanallarını, balıklarını,  umarım bir kez daha görmem mümkün olur, yakınlarındaki Gürün’de  karstik yapısı, billur mavisi ve sualtı bitkileri ile güzeller güzeli Gökpınar’ı da. Yolu Aksaray’dan başlayıp, Tebriz, Darende ve Kayseri, Bursa’dan geçen ve Emir Sultan’la da kesişen, Hacı Bayram Veli’nin de Hocası olduğu belirtilen  bu özel insanın hikayesini Aksaray Üniversitesi Tarih ve Kültür Araştırmaları ve Uygulamaları Merkezi’nin linkinden paylaşmak isterim.  http://somuncubaba.aksaray.edu.tr/detay.asp?id=69) Somuncu Baba’nın tarihi Fırını, açılış hutbesini Somuncu Baba’nın okuduğu Ulu Cami yakınlarındaymış. Bizim tahanlı pidelerin olduğu Somuncu Baba Fırını ile karışmasın.

Aslında size ne anlatacaktım? Neler anlattım. Ama hayat başlangıçlar ve bitişlerle bir bütün, değil mi? Ne kadar kabul etmek istemesek de….. O halde bunu kabul edelim ve hayata devam edelim. Güzel olan bu yazıyla da anılan insanlar gibi yıllar sonra ya da yüzyıllar sonra iyi anılıyor olmak işte.

Somuncu Baba Fırını

Adres

Yeşilemir Cad. Atılgan Pasajı No: 36/A Şıble Taksi Durağı Yanı Yıldırım /Bursa

Tel: 0 224 329 29 58

 

Join the conversation

*Your comment will not be published, all fields are required.*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.