Denizlerdeki Çayırları Sevin, Çünkü Onlar Önemli

IMG_2587 IMG_2588 (1) FullSizeRender (6)

Denizde yüzerken ayağınıza çarpan deniz çayırlarından pek çok kişinin ürktüğünü biliyorum. Oysa onlar bir sağlık göstergesi. Bulunduğunuz bölgedeki deniz sağlıklı ise ne deniz içindeki çayırlardan ne de onların kıyıya vurmuş parçalarından korkmak lazım, aksine sevinmek ve sevmek lazım.

Latince adı, Posidonia oceanica. Türkçe adı bazen deniz eriştesi olarak da geçiyor. Evrim sürecinde karadan denize döndüğü düşünülen bir  bitki olduğunu öğreniyoruz. Deniz tabanında 30 metre derinliğe kadar inebiliyor ve  Kıyı ekosisteminde çok önemli yer tutuyorlar. Çiçek açma, meyva üretme gibi bazı kara bitkisi özelliklerini koruduğu bilinmekte.

Deniz çayırları neden önemli?

Ancak; kıyıların gelişimi, yeniden şekillendirilmeleri, liman inşaatları ve kirlilik tarafından tehdit altındalar.  Kentsel ve endüstriyel atıklar denize atıldığında,  fotosentezde kullanacağı su kolonundaki ışıktan faydalanamaz hale geliyorlar. Bilinçsiz balıkçılığın son noktası troller, dibi tarayarak köklerinden sökülmesine neden oluyor.

Umuyoruz çayırların faydalarını anlar, üzerlerini molozlarla doldurmak, ya da insanları rahatsız ediyor diye, koylardan kaldırmak için nedenler aramak yerine çayırları korumak için özen gösteririz.

NOT: resimdeki canlı deniz çayırı tabi ki denize iade edildi.

Join the conversation

*Your comment will not be published, all fields are required.*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.