Bu da kerevizin zeytinyağlısı

IMG_2335

Kerevizin yapraklarına bakın hemen  maydanozgillerden olduğunu anlayacaksınız. Yabani olarak da yetişir.  Homeros bile İlyada’sında atların Troya yakınlarındaki sazlıklarda yetişen yaban kerevizi ile otlandıkları dizesine yer vermiş.

Kereviz zeytinyağlı olarak, dolması yapılarak, haşlanmış sebze olarak, salatası veya çorbası yapılarak yaygın şekilde tüketilen bir sebzedir. Özellikle güney Avrupa mutfak geleneklerinde, Fransız mutfağında, ABD’de Louisiana ve Çin yemek kültüründe önemli yeri olduğunu biliniyor.

Kereviz tohumları tatlandırıcı baharat olarak kullanılır. Baharatlık amaca dönük kereviz tohumu yemeklik tuz ile karıştırılır,  “kereviz tuzu” olarak kullanılır. Tuzun zararlarından bahsedilen şu günlerde yemeklere ve  kokteyllere olağan tuza alternatif bir ürün oluşturur. Bloody Mary kokteyli, hot dog sandviçleri kereviz tuzu ile özdeşleşmiş iki tanınmış üründür. Ketçap yapımında da kereviz yaprağı kullanılır.

Aldığım kerevizler yapraklı ise yapraklarını güneş almadan, kurutup saklıyorum. Tazesi elimin altında bulunmadığı zamanlarda, Bolonez sosta kereviz yapraklarını kullanıyorum.

Gelelim zeytinyağlı kerevizin tarifine, aslında enginar tarifinden pek bir farkı yok

Zeytinyağlı Portakallı Kereviz

Birçok zeytinyağlı tariflerinde pirinç kullanılıyor. Ben pirince yüksek glisemik endeksi nedeniyle çok sıcak bakmadığım için birçok yemekte ya kullanmıyorum ya da bulgurla değiştiriyorum. Pirinçli yapmak isterseniz, kerevizi ekledikten sonra bir tutam pirinç ekleyebilirsiniz.

MALZEMELER

YAPILIŞI

Kereviz hemen kararabilen bir sebze bu nedenle kararmaması için gerekli özeni göstermek lazım

 

kereviz IMG_2648 IMG_2646

Join the conversation

*Your comment will not be published, all fields are required.*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.