Krep nefis bir tat: bazen kahvaltılık, bazen ana yemek

IMG_3711

Krep de güzel pancake de, aynı malzeme…oranlar değişiyor, ortaya bambaşka iki tat çıkıyor. Pancake’i kabartan bir kabartma tozu durumu var tabi ama… Yine de yemeğin özellikle hamur işleri tarafında kimya tarafı çok ilginç geliyor bana. Oturup bir karşılaştırma tablosu hazırlasam diyorum şöyle uzun bir vaktim olduğunda…

Krep için elimde yıllardır kullandığım bir tarif var, onu sizinle paylaşacağım. Kullandığınız tavanın boyutuna göre 12-15 adet krebiniz olabiliyor. Yaptıktan sonra dondurup saklamak da mümkün. Orjinal tarif her ne kadar elle çırpılabileceğini söylese de,  en pratik ve rahat olanı  mikserle ya da robotların kek çırpıcılarından destek almak.

İlk krebi tavada kızartmak bilmiyorum sadece bana mı sorun oluyor, sabırsızlandığım sabahlarda? Şöyle bir tatil sabahı hazır kahvaltıya uyanmak gibisi yok ama benim gibi hafta içi erken kalkıp işe gidenlerdenseniz, cumartesi sabah gözünü açmak pek zor. Ve her nasılsa her seferinde, kahvaltı hazırlamak içine böyle bir hazırlık katarsam 1 saati buluyor. Ve ben her zaman ki gibi acele edip, tavayı tam kızdıramadan krep hamurundan ilk kepçeyi döküveriyorum, demem o ki siz bekleyin tava iyice kızsın, olmaz mı?

 

MALZEMELER

YAPILIŞI

Tava büyüklüğüne ve inceliğine göre değişmekle birlikte 5 adet krep oluyor

 

Join the conversation

*Your comment will not be published, all fields are required.*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.