Kabak Çiçeği Dolması

kabak-çiçekleri-cunda-joyofearth  kabak-çiçeği-dolması-joyofearth

Kabak çiçeği dolmasıyla ilk kez Selimiye’de tanışmıştım. O nedenle çokça özlediğim Selimiye’yi de anmadan geçemeyeceğim.

Kaldığımız evin  sahipleri balıkçıydı. Bozburun’da da olduğu gibi bu bölgede insanlar  ailece balıkçıdır. Tekneleri evleri olur, günler boyunca balığa çıkarlar. Orada uyur, yer, yöre dili ile paraat (parekete) atar, balık tutar, mavitur teknelerine, otellere taze taze balık satarlar.  Bir yandan da Selimiye’yi çevreleyen dağlardaki bademi, kekiği, keçiboynuzunu toplar, satar bostanlarında yetiştirdikleri sebzeleri mutfaklarında kullanırlardı.  Selimiye’nin göl gibi huzurlu, henüz güneş değmemiş, sakin koyunda uyandığım bir sabah ev sahibimizin eşi bir leğen dolusu kabak çiçeği ile gelmişti, inanamamıştım. Sonra onlardan zeytinyağlı dolma yaptı, lezzetine doyamadık.

Bir seferde Bozburunlu bir tekne ile MaviTur’dayken, güzeller güzeli Karacasöğüt’e bir tencere dolusu kabak çiçeği dolması gelivermişti köyden,  etli ve acılıydı diye hatırlıyorum şimdi.

Dolma yapanın eline, malzemeye göre çok değişken bir tat. Sonra sonra Ayvalık, Cunda pazarlarında kabak çiçeklerini gözlerim görmeye başladı. Bayramı Ayvalık’ta geçirmeyi planlayınca bu lezzetli tarifi de sizlere yazmak istediğim için sevgili babamdan rica ettim, arife gününden  aldı çiçekleri.

Aslına bizde daha çok klasik dolması yaygın olan bu güzel çiçeklerin, özellikle diğer Akdeniz mutfaklarında yaygın olduğunu ve  deniz ürünleri, peynir ile doldurulduğunu, sade a da Japon tempura hamuru ile kızartılarak tüketildiğini belirtmekte fayda var. Bazen risottolarda da kullanılabiliyor.

Örneğin geçen gün ziyaret ettiğimiz Lokanta Yeni’de karidesle doldurulmuş kabak çiçeği, tempura hamuruna batırılıp kızartılmış ve balık yumurtası ile yapılan bir meze olan tarama üzerinde getirilmişti.

Haydi gün ağırırken toplanması gereken kabak çiçeklerinin tam zamanı… kolay gelsin

Karidesli-kabak-çiçeği-kızartması kabak-çiçekleri-joyofearth1

KABAK ÇİÇEĞİ DOLMASI

MALZEMELER

YAPILIŞI

Aslında herhangi bir dolmadan pek farklı değil tarif, çiçekleri yırtmadan kullanmak ve pişirmek zor. Bir eğer pazara bağa bahçeye erişim zor ise, çiçekleri satınalmak sorun olabilir. Bir ara İstanbul’da Metroda gördüğümü de söylemekte yarar var. Bu tarifi hazırlarken, Girit, Midilli ve Ayvalık mutfağından tarifleri de karıştırdım, bazı tariflerde içine 1 domates rendelendiğini, Ayvalık yerlilerinin de tat vermesi amacıyla aynı tarife bir avuç kıyma karıştırdıklarını öğrendim. İsterseniz siz de deneyebilirsiniz.

 

 

Join the conversation

*Your comment will not be published, all fields are required.*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.