Ahtapot Izgara

ahtapot3 ahtapot4 ahtapot5 ahtapot6ahtapot1 ahtapot2

Balıkçı mezesi olarak sanırım en yaygın ahtapot mezesi türü, uzun zamanlar ahtapot salatası olarak kaldı.  Temelde ahtapot haşlanır, salatalık turşu, mantar turşusu,  belki bira yeşil biber, kapya biber, zeytin ya da domatesle falan çeşnilendirilip, zeytin yağ,  limonla tatlandırılırdı.

Sonra Yunan adalarıyla ilişkiler atmaya başlayınca, ahtapot ızgara girdi hayatımıza.

Bakıyorum sekiz kollu bir ahtapotu satın alacağınız fiyata, meze olarak ızgara bir ya da iki kol geliyor önünüze. Bu kadar lezzetli bir yemeği denemeden duramam, illa yapmalıyım diyerek babamla başladık araştırmalara. İlk denemelerimizi geçen sene yapmıştık.

 Ahtapot yakalandığı gibi hemen haşlanamıyor, klasik tarife göre  etini yumuşatmak için ahtapotu kayalara vurmak, sonra da guneşte asıp,  kurutmak gerekiyor.  Bu şekilde hazırlanan ahtapotun tadının bir başka olacağına eminim. Şimdilerde ise ahtapot derin dondurucuda 2-3 gün bekletilerek bu aşamaya getiriliyor. Ben de kolay usulu tercih edeceğim.

Temmuz ayı içerisinde bir cuma öğleden sonrası Ayvalık’a inmek ve balık pazarına ulaşarak oradan bir ahtapot almak niyetindeydim.  Sardalyalar da başlamıştır. Akşam balık yiyeceksek yanında da denizden bir meze olsun istedim. Ahtapotu dondurulmuş buldum ki, bu hemen pişirebilmemi sağladı.

 bu deneyimimi paylaşıyorum sizlerle…

Ahtapot Izgara

 

MALZEME

YAPILIŞI

 

Join the conversation

*Your comment will not be published, all fields are required.*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.