Deniz Börülcesi, mezelerin kraliçesi

joyofearth-denizbörülcesi4 joyofearth-denizbörülcesi1

Deniz börülcesini Ege’de tanıdım, Cunda’nın keyifli sofralarında. Pazardan alıp ilk kez balık ayıklar gibi kılçıklarından çıkarıp, hazırlamayı da  Oğuz Abi ve Sonay Abla’dan öğrendim. Ne harika  sofralar, piknikler, ne keyifli geziler yaşadık, dostluğa devam çünkü Sonay Abla hep kalbimizde, Oğuz Abi’de Cunda’nın en güzel sokağında….

Deniz börülcesi, kendinden tuzlu bir bitki, çünkü deniz kenarlarında yetişiyor. Tuzlu göllerin kenarlarında da. Çamlık sahilinde yürürken dikkatlice bakarsanız, aslında bir tür sukulent diyebileceğimiz etli  bitkiyi kendi ellerinizle de toplayabilirsiniz.

Eskiden sadece Ege pazarlarında bulduğumuz bu lezzete şimdilerde büyük marketlerde de rastlayabiliyorsunuz. Ama siz yine baharda alın. En yararlısı ve en lezzetlisi baharda, çünkü.

Bulduğunuz zaman fazla almanız da bir sakınca yok, eğer ayıklamak için zamanınız varsa, buzlukta bir sonraki davetini bekleyebilir. Haşlanmış ve ayıklanmış bu hazır mezeye sadece zeytinyağı, limon ve sirke eklersiniz, olur biter.

Latincesi Salicornia  ingilizcesi ise “glasswort” ya da “saltwort”, adına bile tuz var. Tuzlu sudaki, sodyum karbonatı emen bitkinin külleri, tarih boyunca soda amaçlı olarak  cam yapımında ve sabun yapımında kullanılmış

Balık varsa, sofrada kesinlikle olması gereken bir meze. Tuzlu topraklarda yetişen bu bitkinin kendisi de tuzlu, bu nedenle pişirirken ya da sonra tuz eklemeyin

MALZEMELER

 

 

YAPILIŞI

 

Ben böyle sade halini daha çok seviyorum ama içine domates,  kapya biber, ekleyerek farklı tatlar elde edebilirsiniz.

joyofearth-denizbörülcesi2 joyofearth-denizbörülcesi3

Join the conversation

*Your comment will not be published, all fields are required.*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.