Anneanne Limonatası

joyofearth-limon joyofearth-limon (7)

Kim sevmez limon çiçeği kokusunu. Zarif beyaz bir çiçekte mis gibi, hafif bir koku. Parlak koyu yemyeşil yapraklar, sonra meyvalar gelir. Yeşili de güzel, sararmışı da, beklemiş yatak limonu da.

Tijen İnaltong’un Meyva Ağacından Hikayelerini karıştırdığımda, limonun memleketinin Güney Asya, Hindistan veya Malezya olduğunu öğreniyoruz. Sofralarımızda, kozmetikte, ilaç sanayinde geniş kullanımı olan limon yolculuğuna Büyük İskender’le devam edip, Akdeniz’den Avrupa’ya devam etmiş.

Ülkemizde Akdeniz ve Ege Bölgelerinde zorlanmadan yetişen limon ağacı benim de gözdem. Limon rendesi, tatlılarda, hatta bazen kızarmış tavuk ve et için zencefil ve zeytinyağı ile müthiş  bir sos oluşturuyor. Yararlarını zaten biliyorsunuz.

Limon yazın keyifli hali olan limonatayı annemin tarifinden paylaşayım. Sıcak Ayvalık günlerinde, oğlumun bir numaralı serinleticisi bu limonata, tabi ki yapanın elinden farklı oluyor, çünkü gerçekten yapanın eli  değiyor.

Bir arada farklı tatlar eklenmiş limonataları deneriz birlikte.

Aşağıdaki tarifte farklı bir aroma için limonlardan birinin yerine portakal da kullanabilirsiniz, şeker yerine, esmer şeker ya da bal da bir alternatif ama tat alıştığımızdan farklı olabiliyor.

MALZEME

 

YAPILIŞI

joyofearth-limon (2) joyofearth-limon (3) joyofearth-limon (4) joyofearth-limon (5) joyofearth-limon (6) joyofearth-limon (8)

Join the conversation

*Your comment will not be published, all fields are required.*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.