Şile, Ağva, Kilimli – Bahar Yaşamaya Değer

[puregallery]

İstanbul güzel şehir ama içinde yaşayanları, hele de vakti olmayan çalışanları kendine küstüren şehir…

Havalar ısındı mı, şöyle yol kenarlarında papatyalar başlarını sallamaya başladı mı, leylak, erguvan, mor salkım üçlüsü güzel kokuları ile baş döndürmeye başladı mı, bir gitmek duygusu,  bir gitmek duygusu ki sormayın … (vazgeçirmeye çalışanlar da var tabii aramızda J)

Haftasonları İstanbuldan gitmek bir dert, dönmek bir dert ama, elinizi çabuk tutarsanız, hani herkes şöyle bir uyanıp haftasonu yol kalabalıklarını oluşturmadan bir Şile Ağva yapın derim. Yanınıza alın dostlarınızı, sevdiklerinizi düşün yollara.

Ben size küçük bir 23 nisan kaçamağımızdan bahsedeceğim. Uygulanabilir, keyfe göre geliştirilebilir türden.

Şile’de 10:00 da  sabahı karşılamak, etrafta sadece balıkçılar ve martılar,  ve sakin deniz. Şile girişinde Plajlara giden yolu izleyin. Elbet keyfinize göre bir cafe bulacaksınız, Mendirek’te ya da Mendirek’e inen yol kenarında.  Bunları  yaparken,  tabi sadece güzel şeylere odaklanmalısınız. Denize, güneşe, martılara, yoksa gözleriniz her an “insan – deniz – temiz” üçgeni dışında birçok şey yakalayabilir, İstanbul’a yakın çevrelerde. Mesela takarsanız, Şile Mendirek’inin hemen sağındaki adacıklarda yeralan kaleyi restore ediyorlar. Restore etmek artık günümüzde silip yeniden yapmak anlamına geliyor çoğu zaman ya, bakalım ne çıkacak sonunda… diye girebilir, Vahdettin’nin Çengelköy sırtlarındaki köşkünün restorasyonundan çıkabilirsiniz. I ıhhh bugün yapmayın J

Şile Liman

Şile Liman

Balıkçı Teknesinde İkizler

Balıkçı Teknesinde İkizler

Şile'de kahvaltı için bir seçim

Şile’de kahvaltı için bir seçim

[separator]

Favorimiz Vira Restoran, denizin üzerindeki iskeleleri ile salaş restoranların son kalanlarından.

Şile Vira'da bir başka günbatımı

Şile Vira’da bir başka günbatımı

Burası yaz döneminde kahvaltıda veriyor, akşamüzeri gün batımına karşı balık ve tercih edeceğiniz eşlikçileri için daha da uygun bir mekan. Şile’yi arkanıza alıp, sadece mendireğin ucunu görerek,  denize karşı yapayalnız kalabilirsiniz. Kıyıdaki iskeleler üzerindeki masalara ulaşmaya çalışırken, önceden tasarlanmamış olmanın verdiği hafif bir labirentimsi bir mimarinin şaşkınlığında, kapalı bölümden geçerken amforalara da bir göz atmayı ihmal etmeyin lütfen. Güzel ve kaliteli müzikleri var. Yemeklerde fena değil.  Ama haftaiçi bir Nisan sabahı,  kahvaltıya misafir beklemedikleri bir ana denk geldik.

 

 

[separator]

Neyse bir alternatif bulmak zor değil, hemen sıcacık güneş ışığı altında mis gibi deniz konusu yanımızda başladık, kahvaltımıza bir Mendirek’te bir cafede. Çocuklar da tahtadan inşa edilmiş, parkta gönüllerince oynadılar.  Her şey de gayet tadında, ne eksik, ne fazla.

Sonra ver elini Ağva.  Şile Ağva arası yol biraz virajlı o nedenle sürüşe göre 45  dk- 1 saat arası desem yanlış olmaz. Hadi, en güzel müziğinizi açın, etrafı seyredin.  Yeşiller yeşiller… yolun üzerini örmüş, taze filizlenmiş, meşeler, diş budaklar, akçaağaçlar altında renk renk çiçekler, gelincikler de başlamış bu Monet tablosuna katkıya, katırtırnakları patladı patlayacak. Muhtemelen önümüzdeki hafta yol kenarlarını sarıya boyayacak.  Yol boyunca şirin köyler, köylerde ahşap ve eski kalabilmiş evler, belki geliriz diye not alınacak mesire yerleri, gözlemeciler davetkar.

Ağva içinden akan deresi, kıyısında sıralanan motel ve restoranları ile çoktan fethedilmiş ve keşfedilmiş. Ağva=Aqua: Yeşil Çay, Göksu, Karadeniz, başka suya gerek var mı?)  Ama hala sergileyebileceği güzellikleri,  manzaraları içinde barındırıyor.  Ağva’yı geçip, biraz daha yükseği hedefleyip Kilimli’ye ulaşıyoruz. Bucaklı Köyünün yakınında, tabelada Kilimli Mesire Yeri yazıyor. Anlaşalım, lütfen herkese söylemeyin. Tam da gününü yakalamışız. Deniz sakin, göl gibi… Genişçe bir koyu ikiye ayıran küçük adacıklar ve yalıyar üzerinde yükselen bir tepe, fundalıklar, fundalık düşkünü keçiler, manzaraya tüm hâkimiyetiyle konumlanmış bir restoran tepenin üzerinde. Aşağıda oya gibi işlenmiş bir kıyı, girintili çıkıntılı, mağaracıklar, delikler, deniz adeta bir akvaryum. Billur gibi, seyretmeye doyulmuyor. Deniz ve gökyüzü sanki bir olmuş,  açıkta balıkçı tekneleri,  sanki havada asılılar…

[separator]

Deniz mi Göl mü

Deniz mi Göl mü

Yürüyüş severlere Kilimli'de parkurlar

Yürüyüş severlere Kilimli’de parkurlar

Kilimli'de sualtı dünyası

Kilimli’de sualtı dünyası

DSC00112

[separator]

Çocuklar bizden önce küçük keçiler gibi kendilerini bayır aşağı bırakıp, ince patikadan kıyı ile küçük bir bağlantısı olan adacığa koşuyorlar. Macera, keşif boyutu büyük onlar için ve yorgunluk diye bir şey yok tabi. Manzarayı izlemeye doyamadığımız restoran Mayıs gibi tam faaliyete geçiyor. Neyse ki şimdilik çay, kahve ve manzaranın tadını tamamlayacak biraları var. Hazırlıklı olamadıkları için garson bey üzgün ama önce bize katılacak arkadaşlarımızın getirdiği fıstık, cips derken,  bu kadar aceleci ve istekli müşterilerinin ısrarlarına dayanamayıp, sonunda çözüm geliştiriliyor, bu manzarayı reddedilmeyecek patates kızartmaları ile tamamlıyor. Keyifler yerinde. ( Aklımdayken söyleyeyim, Ağva’dan bu koya motor gezileri de var)

23 Nisan uçurtmaları elimizde ama bugün rüzgar yok. Top oyarız, baloncuklar üfleriz, frizbi oynarız… Olsun buluruz biz bir şeyler. O zaman, hemen sağdaki Kilimli Beach Clup’a inelim. ( öyle yazmışlar n’apayım) Bu arada gezmek için bile olsa park parası isteyen tuhaf görevlinin neşenizi bozmasına müsaade etmeyin. Kıyı çakıl, kum, ince çakıl karışık. (sıralamayı büyükten, küçüğe, küçükten büyüğe yapmadım işte J) Yani, çakıl taşı toplama vakti, (link) deniz kenarında dolaşıp, keyif alma, şöyle ıssız kumsallarda olmanın tadını çıkarma vakti. Temiz hava, güneş, deniz, kum,  SIFIRLA negatif enerjimi! (arama motorlarında çıkmam için bu kelimenin faydası olur belki, ama sanırım popüler zamanı kaçırdım J )

[separator]

Sahil ve özgürlük

Sahil ve özgürlük

 

Kilimli Sahili

Kilimli Sahili

Çakıl Taşları

Çakıl Taşları

Yeşil Başlı Gövel Ördek

Yeşil Başlı Gövel Ördek

 

[separator]

E patates, cips, fıstık bir yere kadar dolduruyor mideyi. O kadar da medeniyete uzak değiliz. Ağva’ya dönmek ve güzel bir yer bulmak lazım. Öncesinde de Göksu Nehri boyunca bir tur ve foto safari lazım. Nehrin denize yakın tarafında, Gizli Bahçe restoranın hemen yanında motorlar ve deniz bisikletiyle küçük keyifli bir gezinti yapabilirsiniz. Nehir dedim değil mi? Nehir demek konusunda kafam biraz karışık, sanırım bu bir dere ya da en fazla çay ama olsun, nehir evi falan kulağa daha hoş geliyor kesinlikle. Burada her şey yeşil … su, sazlar, ağaçlar, benim için ideal tonlar J . Çoğu tahtadan iskeleler, kayıklar, tekneler, kuşlar, nehri karşıdan karşıya geçmek için sevimli teleferikler, restoranlar, bahçeler, güzellikler.

[separator]

Sazların Fısıltısı

Sazların Fısıltısı

Ağvada bir kuş olsam

Ağvada bir kuş olsam

DSC00186

Evler, oteller, restaurantlar

DSC00160

Ağvada yaşam

[separator]

Gezi sonunda biz Şengül Çiftliği’ni tercih ettik. Daha önce de denedik memnun kaldık. Değişik alternatifler mevcut. Şengül Çiftliği’ne giderken yol kenarındaki çiçeklere de bir göz attık. İçlerinde tanıdığım sadece yabani menekşeler var.

SONUÇ: Siz yeter ki çıkın, gidin, güzele ve doğaya odaklanın, keşfedecek çok şey var.

Bize Kilimli’yi tanıtan Burcu, Faik ve Doğan’a kocaman teşekkürler

[separator]

 DSC00198 DSC00199 DSC00201 DSC00203 DSC00204 DSC00206 DSC00214 DSC00216 DSC00215

Join the conversation

*Your comment will not be published, all fields are required.*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Comments:

 1. Kerpe Rehberi diyor ki:

  Çok faydalı bir yazı olmuş elinize sağlık….

 2. Anonim diyor ki:

  BEN GONDEREYIM OTLAR BURDA COOOK VAR

 3. Lacey diyor ki:

  I might be beantig a dead horse, but thank you for posting this!

 4. Tuesday diyor ki:

  A praicootvve insight! Just what we need!

 5. ÇİLER diyor ki:

  Nağme cim ellerine sağlık.

 6. mira diyor ki:

  yemeklerı yaglı bı pletes hocası ve işletmesı bırlıkte yapıyorlar boyle sacmabır yer hayatımda gormedım temızlıgı kalanlara yaptırıyorlar eger yapmazsan yemek yok herkezın 3-4 saat yurumekten agakları su toplamıs temızlık kesınlıkle yok hıjyen yok bır tane sertıfıkalı ınsan yok telefon cekmıyor odalarda buz dolabı yok bı fon makınası bıle calıstıramıyorsunuz
  sıtede okuduklarınızın 100- 99 yalan dolan

 7. mira diyor ki:

  ınternet reklamından baska hıc bır sey yok kesınlıkle soylenenler vaat edılenler hepsı yalan zaten sozlesmelerını ıyce okuyunca anlarsınız saglık bakanlıgılı onayıda yok şirket dıye ruhsatları var …. doktoru hemsıresı temızlıkcısı hocaları dıyetısyenı hıc bırseyı yok.tek dogru soyledıklerı özgur hoca ıle yuruyus …. öburlerıne sakın ınanmayın paranızı bastan alıyorlar ve vermıyorlar

  • nagme diyor ki:

   Merhaba,

   yaşadığınız deneyim için çok üzüldüm. Biz Darıdere de kendi olanaklarımızla çadırda konakladık.
   Yorumunuzu siteye ekliyorum ki söz konusu tesiste konaklama olanaklarını kullanıp sizin gibi zor durumda kalınmasın. İyiyi ve kötüyü bilgi olarak paylaşacağız ki bu tip yerler de iş sahibi olmanın, müşterinin önemini anlasınlar

   iyi günler dilerim

 8. Anonim diyor ki:

  Merhaba,
  Biraz evvel pişirmem tamamlandı.Çok pratik ve lezzetli bir yemek.
  Tarif kolaylığı için de ayrıca teşekkür etmek isterim.
  Sevgiler
  Ahenk Akyüz

 9. Merhaba ben frig evinden gürcan beyin eşi.yorumlar ve fotoğraflar için teşekkürler.
  Tekrar bekleriz frig evine.
  http://www.frigevi.com

 10. Hale diyor ki:

  Gecen sene Mart ayinda Bodrum a gitmistik ve orada yengem cok lezzetli kuzu etli yapmisti. Nohut da eklemisti. Cok guzel olmustu. Tarifini yazmamistim. Nagme cim, senin tarifle yapacagim, cok tesekkurler. Bakalim Istanbul da bulacak miyiz?

  • nagme diyor ki:

   İstanbul’da bir ot pazarı olsa ne hoş olur. GErçekten çok lezzetliler
   Aklıma hemen gelenler;
   organik pazarlar ?
   ya da Kanyonda Cuma günü kurulan Datça Murat Bey Çiftliği pazarı ; arkadaşlarım oradan ısırgan bulmuşlardı
   bir de Okmeydanında bir Kastamonu pazarı var diyorlar ama ben henüz oralara ulaşamadım
   Ben bulursam size de alayım / getireyim

   sevgiler

 11. neslihan kılınç diyor ki:

  ELİNE SAĞLIK :)

 12. Anonim diyor ki:

  Çok beğendim bütün ayrıntıları vermişsin tesekkurler

 13. ahenk akyüz diyor ki:

  muhteşem bir tarif :)
  sabah oğlum efe ve arkadaşına yaptım, akşamüstü de kendime keyif için:)
  diğer tarifleri denemek için sabırsızlanıyorum.
  sevgiler

 14. Anonim diyor ki:

  Bunlar çok nefis görünüyor. Bakalim bizim evdekiler tarifi kimden aldığımı tahmin edebilecekler mi

 15. selva diyor ki:

  bu da guzellllll elinize saglik